wiersz wisła 3 klasa tekst

Wiersz Wisła 3 klasa — tekst Cz. Janczarskiego

Wiersz Czesława Janczarskiego pod tytułem „Wisła” jest tekstem przeznaczonym dla dzieci w klasach trzecich. Jednak jego prosta forma, a także patriotyczne brzmienie tak ważne w kształtowaniu dziecięcej tożsamości, sprawia, że czytany może być także przez dzieci znacznie młodsze. O czym dokładnie opowiada wiersze jakże znanego poety — autora powieści, bajek i innych tekstów dla dzieci? 

Wiersz Wisła 3 klasa tekst — kim był autor tego utworu?

Wiersz Wisła 3 klasa – tekst bardzo często podoba się dzieciom. Czesław Stanisław Janczarski, tak brzmi pełne imię i nazwisko genialnego pisarza dziecięcego. Urodził się na Wołyniu, przeżył obie wojny i zmarł w Warszawie. Zapisał się w pamięci wszystkich Polaków jako niestrudzony autor wierszy, opowiadań czy książek dla dzieci i młodzieży, mimo że na swoim koncie miał także kilka pozycji dla dorosłych. Jego najbardziej znanym dziełem bez wątpienia jest znany od pokoleń jako autor serii bajek o Misiu Uszatku. 

Wiersz Wisla 3 klasa — wprowadzenie

Wiersz Wisla 3 klasa — tekst utworu skupiony jest na Wiśle, czyli naszej polskiej, niesamowitej rzece, która swój bieg zaczyna z niewielkiego strumyka na stokach Baraniej Góry na samym południu kraju i przepływając przez całą Polskę, wpływa do Zatoki Gdańskiej na Morzu Bałtyckim.

Wiersz Wisła 3 klasa tekst — analiza utworu

Wiersz Wisła 3 klasa tekst — słowa wiersza przypominają czytelnikowi o tym, że tytułowa Wisła jest z Polską, czyli z nami od zawsze i na zawsze też będzie. Mija ona na swojej drodze niezwykle ważne dla historii Polski miasta, jakimi są Kraków i Warszawa, czyli wcześniejsza jak i aktualna stolica naszego kraju. W kolejnych wersach autor chce powiedzieć czytelnikowi, że w Gdańsku czeka na Wisłę morze, gdyż to właśnie tam znajduje się jej ujście. Poeta — Czesław Janczarski tym wierszem mówi także o kolorach wiślanej wody (błękitna i szara), ale przede wszystkim o swoim przywiązaniu do tej rzeki, która nierozerwalnie kojarzy mu się z Polską -” […] Wisła, najmilsza jest mi i najbliższa”. 

Inne ciekawe posty