Niedźwiedź polarny to zwierze wyjątkowe. Przez lata przystosował się do ekstremalnych warunków panujących wokół bieguna północnego. Warto poznać ciekawostki, które tłumaczą, dlaczego tak dobrze radzi sobie otoczony lodami Morza Arktycznego. Jaki kolor skóry ma niedźwiedź polarny? Jak zwierzęciu udaje się przeżyć pomimo niskich temperatur?
Jaki kolor skóry ma tak naprawdę niedźwiedź polarny?
Charakterystyczny wygląd niedźwiedzia żyjącego wśród zasp od zawsze zachwycał. Zwierzęciu temu pomimo trudnych warunków atmosferycznych udaje się przeżyć nawet 18 lat. Samice wydają na świat potomstwo, które również musi poradzić sobie w trudnym środowisku. Niedźwiedź polarny znajduje się na samym szczycie łańcucha pokarmowego. Dominuje region, w którym żyje, na co powalają mu charakterystyczne cechy zewnętrzne. Sierść niedźwiedzia żyjącego w Arktyce ma kolor biały lub kremowy. Z czasem jednak staje się coraz ciemniejsza. Niedźwiedź polarny kolor skóry – jak się zmienia? Jeśli chodzi o skórę, ma ona kolor czarny. Kolor skóry niedźwiedzia polarnego nie jest więc całe życie taki sam. CZarny kolor pochłania promienie słońca, a zwierzęciu udaje się przetrwać pomimo ekstremalnie niskich temperatur. Zależność tę widać najczęściej wiosną, gdy niedźwiedzie polarne zmieniają futro z zimowego na letnie. Wówczas tworzą się charakterystyczne placki, które udowadniają, że w rzeczywistości ich skóra jest ciemniejsza, a futro przeźroczyste i wypełnione powietrzem. To idealny kamuflaż w środowisku, w którym żyją.
Czym różni się niedźwiedź polarny od brunatnego?
Naukowcy zajmujący się rozwojem zwierząt wskazują, że Ursus maritimus oddzielił się od niedźwiedzia brunatnego ok. 200 tys. lat temu. Oznacza to, że niedźwiedzie polarne przez ten czas wykształciły szereg cech, których na próżno szukać u kuzynów żyjących w zielonych lasach. Przede wszystkim ich czaszka jest znacznie bardziej wydłużona i widocznie węższa. Ponadto pomiędzy ich palcami występuje błona pławna charakterystyczna dla zwierząt morskich. Z uwagi na specyficzne środowisko muszą sprawnie poruszać się również w wodzie, aby zdobyć pokarm. Ich zęby są ostrzejsze, ale znacznie mniejsze. Polują zazwyczaj w rejonach przybrzeżnych, w szczególności na krach.
Co ciekawe, niedźwiedź polarny zyskał miano największego drapieżnika występującego na lądzie. Zawdzięcza to fizycznych cechom, wśród których należy wskazać:
- wagę dorosłego niedźwiedzia polarnego wahającą się pomiędzy 340 a 690 kg
- długość sięgającą nawet 3 m
- wysokość w kłębie szacowaną na 150 cm
Wielkość osobników różni się w zależności od płci, samice są dużo mniejsze.
Naukowcy podają również, że im dalej na Południe, tym osobniki są większe. Połączenie ciemniej skóry i przeźroczystych włosów sprawia, że zwierzę ma zapewniony komfort termiczny nawet w najchłodniejszych dniach. Promienie światła się załamują, ogrzewając niedźwiedzia. Dodatkową warstwę izolującą stanowią również sztywne włosy, które występują na podeszwie łap. Ich występowanie, w przeciwieństwie do niedźwiedzia brunatnego, zapewnia lepszy rozkład masy. W warunkach arktycznych pozwala to na sprawniejsze poruszanie się po śniegu.